Wybierając się w góry z małym dzieckiem koniecznie należy się do tego dobrze przygotować. Wybrać odpowiednio dopasowaną trasę, zaplanować wędrówkę, a także zabrać wszelkie niezbędne rzeczy. No właśnie, czyli co dokładnie? Zobacz jakie rzeczy warto zabrać ze sobą w góry z niemowlakiem. Dobre przygotowanie na pewno zaoszczędzi stresu na szlaku.
Co znajdziesz w artykule?
1. Transport
2. Jedzenie
3. Przewijanie i pielęgnacja
4. Warto również zabrać
Transport, czyli w czym zabrać dziecko w góry
Przede wszystkim wybierz i zabierz ze sobą „środek transportu” dopasowany do zaplanowanej trasy. Zdecyduj która opcja transportu dziecka będzie najlepsza do celu twojej górskiej wycieczki. Jakie masz opcje?
Wózek to bardzo wygodna opcja, jednocześnie mająca spore ograniczenie w zakresie wyboru trasy. Nie wszędzie wjedziesz wózkiem, choć im bardziej górski/sportowy wózek, tym większe możliwości. Zupełnie miejskim wózkiem również możesz wybrać się na niektóre górskie szlaki. W takim właśnie wózku Alicja z powodzeniem zdobyła (i to zimą!) swój pierwszy górski szczyt – Ślężę. Stawiając na wózek warto dodatkowo zabrać ze sobą również chustę do noszenia. Z pustym wózkiem łatwiej ominąć nieco trudniejsze fragmenty, a dziecku będzie na nich przyjemniej i bezpieczniej.

Przyczepka rowerowa dla dziecka używana w wersji wózka spacerowego/biegowego to wyjątkowo wygodna i jednocześnie najdroższa opcja. Polecamy ją wszystkim tym, którzy są aktywni i planują spędzać dużo czasu z dzieckiem biegając, chodząc po górach, na rowerze czy na nartach biegowych. Jeżeli nie jesteś pewny/a czy jest to dobra opcja dla was, warto przed zakupem wypożyczyć i przetestować taką przyczepkę. Dla noworodków koniecznie zaopatrz się dodatkowo w hamak który umożliwia wygodne i bezpieczne ułożenie dziecka w pozycji półleżącej.
Nosidełko turystyczne to konstrukcja na stelażu zakładana bezpośrednio na plecy osoby dorosłej. To rodzaj plecaka do którego wkładamy dziecko zamiast ekwipunku (chociaż na kilka drobiazgów również znajdzie się miejsce). Jest to opcja wyłącznie dla dzieci które już samodzielnie siedzą. Nosidło turystyczne to świetne rozwiązanie gdy dziecko jest jeszcze zbyt małe by o własnych nogach pokonać całą trasę.
Chusta do noszenia dziecka to stosunkowo tania i wygodna opcja transportowania naszej pociechy. Niestety w naszym przypadku sprawdza się ona tylko u Mariusza, gdyż Ola ma problemy z kręgosłupem i korzysta z chusty sporadycznie i na krótkich dystansach. Jeżeli zdecydujesz się na chustonoszenie koniecznie zainwestuj w konsultację profesjonalnego doradcy. Nauczy cię jak dobrze zawiązać chustę i ułożyć w niej dziecko, by nie zrobić mu krzywdy.
Jedzenie, czyli jak nakarmić niemowlaka w górach
Drugą kategorią rzeczy do przemyślenia jest jedzenie. Tutaj kierujemy się zasadą „im prościej tym lepiej”, a także zawsze szykujemy się na awaryjne przedłużenie wycieczki. Przerobiliśmy już wszystkie sposoby karmienia, zarówno piersią jak i butelką mlekiem odciągniętym i modyfikowanym, dlatego nasze wnioski i rady dotyczą wszystkich tych sposobów. Przed nami jedynie etap rozszerzania diety.
Jeżeli karmisz piersią zaplanuj wycieczkę tak, by móc w spokoju nakarmić dziecko. My staramy się planować trasę tak, by karmienie odbyło się przed startem wycieczki w aucie, a następnie w jakimś schronisku (szczególnie zimą) lub w wygodnym miejscu odpoczynkowym w plenerze. Zawsze zabieramy ze sobą również awaryjnie butelkę z odciągniętym mlekiem oraz jednorazową butelkę mleka modyfikowanego. Jeżeli obawiasz się karmienia piersią w plenerze i nigdy tego nie robiłaś, zrób testy na spacerze w najbliższej okolicy. Dzięki temu będziesz spokojna. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!
Przy karmieniu butelką konieczne jest przede wszystkim zadbanie o temperaturę mleka. Gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska, nosimy ze sobą termos turystyczny z gorącą wodą. W przypadku karmienia mlekiem odciągniętym wlewamy ciepłą wodę do zakrętki termosu, wsadzamy do niej butelkę i czekamy aż mleko się ogrzeje. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, poza termosem, zabieramy dodatkowo butelkę zimnej wody, aby bez problemu i czekania uzyskać odpowiednią temperaturę do rozrobienia mieszanki. Zimą, aby nie dopuścić do zamarznięcia, wszystko trzymamy w małej torbie termicznej.
Gdy na dworze jest upał konieczne jest zadbanie o mleko odciągnięte. W tym celu wykorzystujemy małą torbę termiczną lub termos turystyczny. Pamiętaj, że termos nie tylko pozwala utrzymać płyny gorące, ale również zimne. Jeżeli odciągasz ciągle pokarm nie zapomnij też o laktatorze.
Drugim aspektem karmienia butelką jest jej mycie. Na ten problem mamy trzy sposoby, które miksujemy w zależności od planowanej trasy i infrastruktury:
– zabieramy tyle butelek ile planowanych jest karmień bez dostępu do mycia i myjemy je dopiero po powrocie do domu
– zabieramy więcej wody (zarówno zimnej, jak i gorącej)
– zabieramy jedną butelkę i myjemy ją w schroniskach, pensjonatach, ośrodkach
Jeżeli planujemy mycie butelek to zabieramy ze sobą również płyn do mycia w mini buteleczce oraz mini myjkę.
Jeżeli twój niemowlak jest już na etapie rozszerzania diety, najlepiej weź ze sobą posiłki które są łatwe w podaniu i nie wymagają podgrzania. Jeżeli konieczne jest podgrzanie, zaplanuj wycieczkę tak, by dotrzeć do schroniska. Możesz także wykorzystać tą samą metodę którą stosujemy w przypadku karmienia butelką. Zabierz ze sobą termos z ciepłą wodą, wlej ją do zakrętki termosu, wsadź do niej słoik z jedzeniem i poczekaj aż się ogrzeje.
Przewijanie dziecka w terenie i pielęgnacja
Do przewijania, poza pieluszkami i nawilżanymi chusteczkami, zabieramy ze sobą podkład turystyczny wraz z włożonym już w środek jednorazowym podkładem. Do tego warto wziąć ze sobą jakiś worek na zużyte pieluszki, ponieważ na szlaku nie zawsze będziecie mieli gdzie je zutylizować. Przewijamy córkę wszędzie, gdzie jest taka potrzeba – w samochodzie (tutaj super sprawdzają się nogi drugiej osoby), w terenie, w schronisku.
Do pielęgnacji zabieramy mały pakiecik zapakowany w woreczek strunowy. Pakujemy do niego patyczki, waciki i sól fizjologiczną. Do tego żel do dezynfekcji i mały krem nawilżający.
Zawsze zabieramy ze sobą również pieluszki tetrowe lub inne oraz zapasowy komplet ubranek dla dziecka. Wypadki lubią chodzić po ludziach, szczególnie po tak małych 🙂

Co warto zabrać z dzieckiem w góry dodatkowo?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – wszystko to czego używasz lub uważasz że może ci się przydać. Nie martw się, że weźmiesz za dużo. Twój spokój podczas wycieczki jest najważniejszy, a z każdym wyjazdem nauczysz się co faktycznie ci się przydaje i jest niezbędne.
Lista rzeczy którą według nas dodatkowo warto zabrać lub przemyśleć:
– apteczka turystyczna i leki stałe oraz awaryjne
– okulary przeciwsłoneczne dla noworodka
– parasolka, moskitiera lub osłona przeciwdeszczowa do wózka
– krem z filtrem, krem na zimę
– smoczek
– dokumenty dziecka
Leave A Comment